Top Navigácia

Počujete ten cinkot kladiva o nákovu, vŕzganie dreva pri opracovávaní dreva či lana pri stáčaní? Cítite vône včelieho vosku a čerstvo na ohni pripravovaného nekvaseného stredovekého chleba? Áno, správne, ocitli ste sa na Festivale zabudnutých remesiel!

Život stredovekého človeka – remeselníka sme na hrade Červený Kameň približovali už tretíkrát. Zišla sa nás vskutku pekná hŕba, toľko šikovných mladých ľudí, zapálených pre stredoveké remeslá, je rarita vidieť pokope. Prostredie pod hradom sa razom premenilo na rušné trhovisko, kde si remeselníci čo najpútavejšie rozložili svoje s stánky s náčiním, výrobkami, nabrúsili si jazyk a takto vyzbrojení bojovali o priazeň potenciálnych zákazníkov. Návštevníci hradu mali teda možnosť autenticky spoznať nielen proces výroby a spracovania materiálu á la stredovek, takpovediac sa mohli preniesť v čase do zaujímavého obdobia, ktoré veru nebolo jednoduché, no hýrilo všakovakými farbami a peknými hudobnými tónmi.

Koncept festivalu nebol jednotvárny, nebodaj statický. Návštevníci sa voľne prechádzali po trhovisku a stredovekí trhovníci im čo-to rozpovedali o výrobných postupoch či procesoch, ako vzniká konkrétny výrobok. Stretla sa tu veselá chasa, remeslá boli jednoduchšieho, no i náročnejšieho charakteru na sily človečenstva. Pisárom sa prehýbal chrbát od sústredenia, mozole je možné zbadať na rukách sústruhára, popálený býva kováč celý od sadzí, ihla sa pod kožu zapichne majstrom krajčírom. Sviečkar máva zababraný celý stôl od vosku a hrnčiar sa len usmieva, lebo nie je zahlinený len on, ale i všetci diváci naokolo. Veru, veselo tam bolo. Priamo na stredovekom trhovisku sa nachádzalo centrum diania, kde hrala stredoveká hudba, ktorá ešte umocňovala celkovú atmosféru. Ak ste najrýchlejšie vypili pohár piva, zjedli misku hrachovej kaše či hodili najďalej brvno, mohli ste si odniesť zaujímavé ceny.

Na veľkom pódiu sa konali pravidelné vystúpenia historicko-divadelných, šermiarskych, hudobných a tanečných skupín. Napríklad vtipnou scénkou sa predviedli rytieri Vir Fortis, pekne sa v stredovekých tónoch vyzvŕtali tanečníci z Festum Aeternum, stredoveké tóny vylúdilo a vtipnými hláškami dotvorilo známe stredoveké zoskupenie Huncfut, obohacujúca bola i módna prehliadka v podaní Kompánie trnavských žoldnierov. V sobotu program zavŕšila famózna scénická ohňová šou. Spolu so žonglérmi zo skupiny Nerthus sme sa ocitli v izbe krvavej grófky Báthoriovej. Celú scénu dotvárali hromy a blesky, ktoré sa po odchode návštevníkov zmenili na riadny lejak. Našťastie sa počasie umúdrilo, a tak sme na festivalovej lúke mohli návštevníkov privítať aj v nedeľu.

Veľkou novinkou bola autentická ukážka procesu stredovekej výroby strešných krytín, ukážka murárstva či pálenia a hasenia vápna od získavania materiálu, jeho spracovania až po finalizáciu na stanovišti zvanom remeselná huta. Chuťové poháriky sme pošteklili prípravou stredovekých špecialít – chutila najmä smažená mrkva s cibuľkou či netradičné jablká so slaninkou. Už tradične si všetci stredovekuchtiví mohli vyskúšať i rôzne atrakcie, novinkou bola jazda na oslíkovi, či sa zúčastniť na lukostreleckom turnaju, ktorý mali pod palcom lukostrelci z Dvora Anjou.

Skrátka na Festivale zabudnutých remesiel 2016 to hýrilo stredovekom! A o to nám predovšetkým ide. priniesť autentický stredoveký zážitok pre všetkých ľudí bez rozdielov. Ďakujeme za priazeň a tešíme sa na Vás v roku 2017!

 

Mgr. Zdenka Schwarzová

OZ Schatmansdorf Častá

 

FOTO GALÉRIA

Najbližšie akcie

No events found