Top Navigácia

Obuvník

Obuv vyrábal človek ručne už od prehistorických čias až do 19. storočia.

V stredoveku, keď sa obuv stala spotrebným tovarom, patrili vychýrení obuvníci a ich organizačné jednotky - cechy, k najváženejším a najbohatším remeselníkom. Zachované dobové iluminácie svedčia o množstve tvarov topánok, od špicatých a bohato zdobených poulaines pre šľachtu až po jednoduché topánky pre nižšie vrstvy. Pri dochovaných origináloch si môžeme všimnúť nevšednú kvalitu výrobku, ktorý prežil do dnešných čias.

Vtedajšia topánka bola šitá výlučne z prírodných materiálov: vyčinená, zväčša kozia koža na zvršok topánky, hovädzí krupón na podošvy, voskovaná ľanová niť na zošitie. Hlavnou konštrukciou bola tzv. obracaná topánka, ktorá sa šila z vnútornej strany a následne sa po namočení obracala a naťahovala na drevené kopyto.

Skúsený obuvnícky majster šil hlavné časti topánky, mal potrebné skúsenosti, aký typ stehu na akú hrúbku použiť, aký strih či zdobenie je vhodné. Opravy topánok a iné rutinné práce vykonávali učni. V dielni sa používala pestrá paleta špecializovaných nástrojov a dômyselných zariadení na uľahčenie práce.

nedeľa, 06. december 2015